NENÍ OUTPLACEMENT JAKO OUTPLACEMENT

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas představila projekt, kterým chce stát pomáhat lidem ohroženým ztrátou zaměstnání. Úřady práce ve všech krajích České republiky (kromě Prahy) nabídnou zaměstnancům ve výpovědní době, i těm, kteří jsou na úřadě zaevidováni jako zájemci o práci, pomoc s tvorbou životopisů nebo s hledáním práce na internetu. Jde však skutečně o stejnou formu outplacementu, kterou nabízí konzultantské společnosti?

Projekt, který byl v krajích České republiky spuštěn na začátku června, má trvat 2 roky a stát bude 500 milionů korun. Kvůli očekávanému nárůstu nezaměstnanosti o něj podle Jany Maláčové bude velký zájem. Úřady práce tak posílí celkem 150 zaměstnanců. Projekt takzvaného outplacementu je financován z evropských zdrojů. „Když člověk o zaměstnání přijde, chceme ho co nejdříve zapojit do různých rekvalifikačních aktivit i do samotného hledání práce. Pomůžeme mu psát životopisy, naučíme ho, jak hledat práci na internetu a dostaneme ho do různých vzdělávacích kurzů,“ říkala 13. června ministryně ve vysílání Radiožurnálu. Otázkou však zůstává, zda je od státu označení „outplacement“ pro tuto formu pomoci vhodně zvolené.

Podle Ladislavy Fialové, zakladatelky konzultantské společnosti ALTRO Management Consultants, začíná outplacement – tedy poradenský servis pro odcházející zaměstnance – už procesem určení komunikační strategie, která bude vůči zaměstnanci zvolena při sdělení o jeho propuštění. „Klienti tento servis využívají nejen v průběhu krize, ale i v době interních změn (fúze, reorganizace, restrukturalizace nebo inovace). Jde o případy, kdy musí zaměstnanci firmy nedobrovolně opustit své pozice,“ říká Fialová a přiznává, že jde o náročný proces, který je pro firmy nejen testem celkové personální politiky společnosti, ale i odrazem úrovně firemní kultury a etiky. „Zejména nadnárodní společnosti mají pro zaměstnance možnost využití outplacementu zařazenou mezi benefity. Záleží na jedinci, zda ji využije. České společnosti zatím tento produkt využívají spíše ojediněle. Osobně si myslím, že za to více může neznalost než neochota pomoci svým odcházejícím zaměstnancům.“

Outplacement podle Fialové nepochybně posiluje pověst dobrého zaměstnavatele a společnostem dlouhodobě udržuje pozitivní image na trhu. Pomáhá ale také v udržení pracovní morálky zůstávajících zaměstnanců i v udržení sociálního smíru. „Náklady v porovnání s přidanou hodnotou pro zaměstnance, kteří musí pro nadbytečnost nedobrovolně odejít, jsou minimální. Je to podaná ruka ve chvíli nouze, na kterou se nezapomíná. Vždy firmám doporučuji myslet na budoucnost a možný fakt, že se situace na trhu zlepší a propuštění zaměstnanci budou opět potřeba.“

Jaké všechny konkrétní úkony tedy outplacement zahrnuje? 

Může jít o odbornou pomoc při které zaměstnanec od společnosti dostane rady, jak se efektivně pohybovat na trhu pracovních příležitostí. Společnosti často nabízí i výuku dovedností potřebných pro dosažení lepšího postavení na trhu práce a schopnost získané dovednosti obhájit. Podanou rukou ve chvíli nouze může být i psychologická intervence. „Díky dobře provedenému outplacementu se podstatně zvyšuje šance propouštěných pracovníků k nalezení nové zajímavé práce a zároveň sebedůvěry jedince. Procesem zpravidla provádí zkušení konzultanti, kteří disponují nejen kompetencemi kariérního poradce, ale mají také velmi dobrý přehled o trhu práce. Není tedy výjimkou, že v takovém případě dochází u odcházejícího zaměstnance k úspěšnému restartu kariéry nebo zcela novému kariérnímu směřování,“dodává Fialová.

Jedna z možných forem outplacementu je individuální konzultační servis, který se využívá převážně pro manažerské a seniorní pozice. Zpravidla je rozložen do časového období 3-6 měsíců. Během této doby má účastník přiděleného konzultanta, se kterým řeší své potřeby. Při hromadném propouštění je outplacement často realizován formou workshopů. Podle Ladislavy Fialové firmy často volí kombinaci obou variant. Již několikrát jsem se setkala s tím, že byl outplacement chybně vnímán či komunikován. Rozhodně se nejedná o nalezení práce pro účastníky, ale o pomoc, v rámci které se profesionálně připravují na vstup na trh práce. Hlavním cílem je získat konkurenční výhodu.Je však pravda, že při samotném procesu často společnost rovnou najde i novou pozici.“  Až čas ukáže, jak moc nový státní projekt „outplacementu“ zaměstnancům ohroženým ztrátou práce pomůže. Testován byl už na Vysočině, v Ústeckém i Moravskoslezském kraji a podle Jany Maláčové (ČSSD) tu pomohl stovkám lidí.

Napište nám